INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Adam z Wilna, pisarz, później sekretarz kancelarji wielkoksiążęcej, kanonik wileński († 1517). Nieszlacheckiego pochodzenia (honorabilis), syn Jakóba, uważał się za Litwina, a wprawny był w ruskiem piśmie. Być może tedy, że ojcem jego był pisarz kanc. lit., Jakób, występujący w l. 1449–1466. Kształcił się w szkole katedralnej wileńskiej, a potem przez lat przeszło 10 przebywał na Uniwersytecie Krakowskim (1478–1489), kosztem kniazia And. Świrskiego. W r. 1482 został bakałarzem, 1488 mistrzem, a w półroczu zimowem 1488/9 objaśniał jako extraneus Horacego.

Powróciwszy do Wilna, pracuje (już 1492) w kancelarji jako pisarz (notarius) i używany jest do rozmaitych poselstw: tak w r. 1494 dwukrotnie do Moskwy w sprawie zabezpieczenia wiary greckiej przyszłej małżonki w. księcia Aleksandra, Heleny, w r. 1496 do Krakowa w sprawie zaopatrzenia królewicza Zygmunta. Spod jego pióra wyszedł akt unji wileńskiej z r. 1499 (łaciński), opatrzony pod zakładką ruskim dopiskiem: »Pisał Adam Jakubowicz Skotrij«. Otóż widocznie Aleksander zadowolony był z usług Adama, bo obdarzył go dożywotnio włością Kotra w grodzieńskim powiecie, gdzie gospodarował jego brat, Zbroszko Jakubowicz. Później zaś w. książę, zostawszy królem polskim, dał Adamowi prezentę na kanonję w Sandomierzu. Jednak Adam pozostał w Wilnie i pisał nadal akty kancelaryjne, albo wyjeżdżał na komisje, np. w r. 1505 w sprawie uregulowania granicy litewsko-inflanckiej, już jako sekretarz. Za Zygmunta został kanonikiem wileńskim i w r. 1510 zapisany jest z pełnym tytułem: »Venerabilis Adam Jakubowicz de Kotra, Vilnensis et Sandomir. eccl. canonicus«. W kapitule wileńskiej pojawia się po raz ostatni 24 XII 1516, a już 25 V 1517 król Zygmunt komu innemu nadaje prezentę na kanonję sand. »post obitum Adae de Cothra«. Jest ten mistrz Adam jednym z przykładów promieniowania kultury Uniwersytetu Krakowskiego na Litwę, za pośrednictwem dworu jagiellońskiego.

 

Fijałek J. ks., Uchrześcijanienie Litwy, Kr. 1914, 135; Sbornik russ. ist. obszcz., XXXV, 155 n.; Akty zap. Rossiji I, 159; Akty lit. Metr. wyd. Leontowicz, 38, 86; Akta Unji Polski z Litwą… wydał Kutrzeba St. i Semkowicz Wł. Kr. 1932; Matr. Summ., IV, 2, 11225.       

Fryderyk Papée

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.